Skazani na Shawshank jest arcydziełem, które może wywołać ciarki na plecach, łzy czy szczery uśmiech. Po obejrzeniu tego filmu wybiera się oglądać go jeszcze za wszystkim razem, gdy tylko sprowadza się okazja. Istnieją tacy, co zapewniają, że nie da się skopiować dzieła doskonałego którym jest powieść Stephena Kinga i do ostatniego złożyć jej ducha na ekranie. Takich filmów, co idealnie odwzorowują powieści jest tyle, że można policzyć na palcach jednej ręki.

Skazani na Shawshank cały film

Film Franka Darabonta należy do tych dzieł. Reżyserowi udało się oderwać od klimatu grozy oraz elementów nadprzyrodzonych. Dzięki temu przedsięwzięcie zostało zrozumiane. Widz identyfikuje się z przeszłością. Widzimy człowieka, który walczy o wolność, o rzeczywistość i sprawiedliwość. Ta modna jest tłamszona, jednak gdy zwykle zwycięża.

Skazani na Shawshank
Skazani na Shawshank

Film mówi o młodym bankowcu Andym Dufresne, który zabija swoją żonę, którą przyłapuje na zdradzie. Andy miał wszystko, o czym mógł marzyć młody człowiek. Proces jest krótki, a sędzia wydaje surowy wyrok. Podwójne dożywocie. Trafia on do więzienia Shawshank. Porządku w nim sprawdzają sadystyczni strażnicy. Naczelnika gra Samuel Norton. Pod zasłoną Pisma Świętego dokonuje jeszcze większych oszustw i występków. Więzienie nie łamie Andy’ego. Zaczyna rozumieć zasady panujące w więzieniu, i co najważniejsze – wykształceniem zdobywa chłodną sympatię strażników. Andy czuli się z czarnoskórym Redem (Morgan Freeman). Wiele lat przesiedzianych w Shawshank odbywa się niespodziewanie jednej nocy. Dzieje się to, co było nieprzewidywalne, i co odbija swoje piętno na szlachetnych również w zabawny sposób pieczętuje ich przyjaźń.

Zobacz pożyczki długoterminowe online

Reżyser bez zbędnych scen opisuje przyjaźń, która przeżyła w więzieniu 20 lat. Pojawia się poetycka sprawiedliwość, która zaprowadza czas w świecie zdeprawowanym i starym.

Kiedy Andy dostaje wyrok, sędzia używa ostrych słów „uderza mnie pański brak skrupułów i lodowaty chłód”. Andy w takim bycie pozostaje również, kiedy inni współwięźniowie grożą mu, prześladują, biją i gwałcą. Nasz bohater znosi wszystkie przeciwności losu bycia za kratami. Dopasowuje się spośród obecnym stanem rzeczy, jednakże nie podejmuje się zniszczyć. Na końcu filmu jego pokora została wynagrodzona. Film ma monologi głównych bohaterów, które nie opisują tego co nosimy na ekranie, ale jakby żyją osobistym działaniem a pozwolą wpaść w świadomości bohatera.

zobacz źródło Skazani na Shawshank

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments