Procedura zatrucia zęba była do niedawna przeważnie wykonywana przy leczeniu kanałowym. Aktualnie zatruwanie zęba nie jest wymagane do przeprowadzenia leczenia.

Po co dentysta zatruwa zęba?

W niektórych sytuacjach zatrucie zęba jest konieczne do przeprowadzenia endodoncji. W momencie kiedy nerw zakażony jest głównym źródłem bólu, stomatolog otwiera komorę zębową a także przeprowadza dewitalizację, czyli potocznie zatrucia. Wprowadzenie specjalnej do komory zębowej powoduje ,że nerwy obumierają i jednocześnie niweluje się ból.

Kiedy zatruwa się ząb?

Ząb należy zatruć, by pacjent nie czuł bólu przy oczyszczaniu kanału. W przypadku, kiedy nerw zęba jest już całkowicie martwy, zatrucie jednak nie jest konieczne.

Dewitalizacja jest procedurą, którą wykonuje się podczas oczyszczaniu kanału, gdy pacjent cały czas odczuwa ból. Jeśli znieczulenie nie przynosi należytych rezultatów do zęba wprowadzana jest trutka. Takie zatrucie może być przeprowadzone również, kiedy pacjent obawia się tradycyjnego znieczulenia. Często wybierany jest tą metodę zniwelowania bólu u dzieci, których zęby potrzebują leczenia kanałowego.

Bezpieczeństwo

Do zatrucia zęba stosowany jest paraformaldehyd. Jest to substancja toksyczna i jest ona przyjazna dla ludzkiego organizmu. W sytuacji prawidłowo przeprowadzonego zabiegu ten związek chemiczny nie powinien posiadać wpływu na inne części naszego ciała. Jednakże w badaniach przeprowadzonych na pacjentach obecność tej substancji jest widoczna w węzłach chłonnych, nerkach, płucach a także mózgu. W szczególności niebezpieczna jest sytuacja, gdy trutka ta wydostanie się z wnętrza zęba a także dostanie się do układu pokarmowego.https://www.ionicwhite.pl/

 

Zobacz jak można wybielić zęby bez dentysty ionic white

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments