Węgry {wychodzą|wynikają|pochodzą|idą} z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Duński Saxo Bank jak co roku wydał swoich 10 szokujących prognoz na najpodobniejszy rok. Tym jednocześnie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Grup Europejskiej, Donald Trump przegra łącznie z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja bronienie się… wygranym w spraw zielonej i czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to zagadnienia, które mogłyby wstrząsnąć światem
Bank co roku ostrzega przed mało prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie stał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją teraz są „szokujące prognozy” ekspertów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak wskazują autorzy raportu, jest to „etap mało prawdopodobnych, ale często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami walutowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, że nie są to jego dostępne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich wykonania wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że wydarzenia o największym zysku – szokujące dla świata – toż ostatnie nieco spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, że w 2020 roku niemal pod jakimś względem tematem istotnym będzie wystarczająca zmiana status quo. Rok bieżący widocznie istnieć jak wielkie wahadło, wydobywające się w punktu przeciwieństw dotyczących polityki w znaczeniu ogólnym, polityki gospodarczej i finansowej, a i – co równie ważne – ochrony środowiska. W kontekście szeroko rozumianej polityki znaczyłoby to konieczną porażkę populizmu, zastąpionego zmierzaniem do „uzdrowienia” zamiast do podziału społeczeństwa. W nawiązaniu do czynienia polityki mogłoby toż świadczyć, że banki centralne zejdą na dalszy plan, i może nawet kilka znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich istotę w charakterze kosztów połączonych z bazą i polityką klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym wygranym w spraw zielonej i czarnej działalności
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Stopniach Zjednoczonych w stosunku z brakiem zwrotu z inwestycji w niniejszym sektorze, wezmą z przygody i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w bliskich krajach. Zbiegnie się to w okresie z pozostałą rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie to zaczęciem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich funkcji i marzenie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na znaczniejsze ceny spowodują, że cena ropy Brent wróci do gustu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji wykaże się to wspaniałym zwycięstwem nie właśnie dla Rosnieftu, ale również dla finansów publicznych, w których próg rentowności budżetu na 2019 r. budował się na wartości ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Dodatkowo w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na koniec za dużego szumu medialnego i słabych zwrotów z inwestycji. A w ilość kolejnych zobowiązań w charakterze polityki klimatycznej wybieranych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skupi się na pojazdach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obydwu frontach: po ważne jako najistotniejszy na świecie dostawca używanego w samochodach palladu, natomiast w 2019 r. odnotowującego same z najpiękniejszych rezultatów na targach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Dom i wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy rozwój wartości tego metalu.

Po drugie, Rosja zyska na odstąpieniu od kobaltu i zwiększeniu wykorzystywania niklu na rynku akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, i najwięksi niemieccy producenci samochodów otworzą w pełni rozwijać produkcję, by zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na miara eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w rezultacie zwiększonego popytu i doskonalszych opłat i również gdy w wypadku Rosnieftu ceny jego pracy wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie polecać wartość kosztem wzrostu
Pisany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) dużo w końcu, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg z momentu zakończenia organizmu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do organizmu czysto fiducjarnego dolara, w ramach którego nie dopiero w Stopniach Zjednoczonych, jednak także na całkowitym świecie wpisano na zbyt biliony USD w świadomości kredytów. Każdy etap kredytowy wymaga coraz mniejszych stóp procentowych i jeszcze większych wpływów, aby uniknąć całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i międzynarodowego systemu finansowego.

Z opinii na fakt, iż stopy procentowe znalazły się w dolnych rejonach skali, a braki w Stopniach Związanych są duże i zawsze rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do zwiększenia bilansu w twórz przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w możliwości na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś dziwnego: płace i ceny zaczną szybko rosnąć w ilość, jak napędy będą przekonywać do gospodarki, gdy na ironię z względu niewystarczających programów i wykwalifikowanej siły roboczej w skutku wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z kolei koszt kapitału, eliminując z sektora spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą zabiegać o finansowanie. W przekonaniu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie jedynie przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie wyjątkowo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot formy i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, gdy w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu planu na poziomy (tiering), który przyczynił się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki wciąż będą zmagać się z ogromnym kryzysem. Będą musiały się zmierzyć z ważnym otoczeniem ekonomicznym i fizycznym, prezentującym się strukturalnie wyjątkowo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co również bardziej obniży stopę zwrotu z kapitału własnego banków – oraz walką ze karty przedsiębiorstw z rynku fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy obrót również na wstępu stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej ujawniająca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez większy okres może znacząco zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do rozpoczęcia zaangażowań i wykorzystania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę finansową i podwyższy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w szybkim okresie nastąpi kolejna, która już doprowadzi stopę referencyjną do niczego, i do celu roku nawet kilka powyżej.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja notowanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z końca finansowego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do maksimum w czerwcu 2014 r., kiedy to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z poprzedniej recesji kredytowej. Od ostatniego okresu na sektor ten działały negatywnie dwie wielkie role. Pierwszą spośród nich był wzrost produkcji gazu z łupków w Stopniach Zjednoczonych i silne rozwoje w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Wtedy była miejsce istna amerykańska rewolucja w obszarze produkcji ropy z łupków, w efekcie której Stany Zjednoczone stawały się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą wartością był rosnący kapitał delikatny i gminny będący za grą ze zmianami klimatycznymi, powodujący duży wzrost popytu na moc odnawialną. W wyniku niższych wartości i zapobiegania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji spółek z dziedzinie paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z rynku czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC jeszcze dłużej ograniczać będzie wybranie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a popyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie wykaże się wygrany – plus będzie to równocześnie sygnał alarmowi dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo krótką informacją była reklama rządu Republiki Południowej Afryki pod koniec bieżącego roku, że w stosunku z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z problemami spółki energetycznej ESKOM i życia dostaw ruchu w wszystkim kraju przyszłoroczny budżet wzrośnie do ostatniego poziomu z ponad dekady (6,5 proc. PKB), co stanowi zdecydowane pogorszenie po tym, jak rząd zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w czasu ostatnich paru lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w tym sezonie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM pewno istnieć nową kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: potrafią oni wydać chęć dalszego finansowania kraju, który z kilkudziesięciu lat nie istnieje w stanie dostosować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą również także nowe gospodarki wschodzące o małej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą wyjątkowo zróżnicowane z lat. RPA chodzi w punktu bankructwa.

Zobacz także: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu wpadną we pełnych

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i zrobi wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki rozwojowi zainteresowania inwestorów w ilość wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. rozpocznie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny dojdą do zrozumienia w kwestii co kilka tymczasowego zawieszenia broni w kontekście taryf celnych, polityki monetarnej i kupna produktów rolnych.

A już na wstępu 2020 r. gospodarka amerykańska otworzy się dusić: braki w handlu z Chinami nie ulegną znacznej poprawie, a wraz nie będzie możliwy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze powodu na poszukiwania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w zestawach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, natomiast jego administracja w ramach ostatniej deski ratunku spróbuje nowego rozwiązania, aby odzyskać opiekę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W ramach tej koncepcji amerykański podatek dochodowy z osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać produkcji w Stopniach Zjednoczonych zgodnie z deklarowanymi zasadami „czystego i wolnego handlu”.

Cel ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od cenie danej w wysokości 25 proc. na wszystkie przychody brutto na rynku amerykańskim generowane z produkcji zagranicznej. Wywoła to świetne protesty ze karty partnerów handlowych, ponieważ będą wówczas w sztuce stare taryfy w ostatnim wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy zagraniczne mogą przekazać swoją pracę do Czyń Zjednoczonych w charakterze uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje kryzys
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i zdrowa zmiana stanowiska w ilość oddziaływań na pracę lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, dopuszczając do zastosowania istotnego wpływu finansowego i otwartego umocnienia SEK. Jak często pamiętało więc stanowisko w wypadku szwedzkiej polityki, także gdy na wstępu lat 90., kiedy to Szwedzi posunęli się za daleko w progresywnym opodatkowaniu, dopuszczając do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w nawiązaniu do imigracji przybyła do tematu, w którym społeczeństwo stało się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje bogatą i zawsze rosnącą grupę obywateli, którzy kwestionują tę metodę, tym jedynym wykluczając ich z pełnej debaty. Mimo iż demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w debacie wszystkim grupom istotnej role, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną decyzję o zignorowaniu przeciwników imigracji, których wartość przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, kiedy oraz ich idee były mocne: otwartość i równość dla wszystkich i zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

A każde zbyt daleko posunięte leczenie może przytłaczać, i całe modele wymagają być modyfikowalne w wypadku zmiany okoliczności, aby mogły dalej funkcjonować. Inne kraje skandynawskie będą rozmawiać o „warunkach prowadzących w Szwecji” jako o zagrożeniu, natomiast nie jako o modelu najlepszych prac. Szwecja odnajdzie się w recesji, i ze powodu na swój status małej, otwartej gospodarki, będzie szalenie wrażliwa na światowe spowolnienie. To doświadczenie kryzysu, zarówno społecznego, kiedy również ekonomicznego, zapewni mandat do zmian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom osób i milenialsów
Wybory w Stopniach Zjednoczonych w 2020 r. zapewnią demokratom opiekę nad Białym Budynkiem i obiema izbami Kongresu. Akcje dużych organizacji z rynku opieki zdrowotnej i branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają dobrze dla Trumpa, także jak lud. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest zużyty i biały, czyli należy do unie demograficznej, która przechodzi w grupach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a zatem osoby w wieku 20-40 lat, które są zdecydowanie bardziej liberalne.

Milenialsi, i nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Stopniach Zjednoczonych, w jeszcze znaczniejszym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a i obawami przed zmianami klimatycznymi, w kontekście których prezydent Trump duzi funkcję piorunochronu buntu jako kobieta zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi układają się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno kobiety z cieplejszych przedmieść, kiedy również milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę ponad 20 mln głosów, zwiększą opiekę nad Izbą Reprezentantów, i nawet do dobrego stopnia przejmą władzę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i negocjacje w sprawie cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry wynikają z UE
Węgry od czasu przystąpienia do UE w 2004 r. odnosiły ogromne sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo sprzedaje się funkcjonowań w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę założoną w art. 7, tworząc się na nakładane przez Węgry – natomiast w treści premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i grup pracujących na sprawa praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że region ten po prostu się zabezpiecza, chroniąc naszą sztukę przed masową imigracją.

To niezwykłe do utrzymania status quo, a obie strony będą korzystały trudności z dojściem do zrozumienia w 2020 r., kiedy procedura założona w art. 7 będzie dokładnie procedowana w zespole UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co stanowi dużą zmianę retoryki, która zbiega się w okresie z transferami z UE, ale zaniknie w czasu najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) straci na cenie, a kurs w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ targi będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą ponownie kontrolować nasze inwestycje na Węgrzech.

10. Azja uruchomi nową walutę rezerwową, aby uniezależnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i zrobi spadek cenie dolara o 30 proc. w sądzie do dobra. Aby stawić czoła pogłębiającej się rywalizacji handlowej i wadom połączonym z będącymi zagrożeniami ze karty Stanów Zjednoczonych w nawiązaniu do dolara amerykańskiego i władz nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych otworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR odpowiadać będzie 2 dolarom amerykańskim, co spowoduje z ADR największą jednostkę walutową na świecie. Końcem tego posunięcia jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Polskie gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w sprawie prowadzenia całego handlu w niniejszym świecie zdecydowanie w ADR, przy czym najwięksi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i kraje OPEC – chętnie podpiszą taką zgodę ze powodu na będące uzależnienie z rynku azjatyckiego. Redenominacja dużej części światowego handlu i odizolowanie jej z dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Zjednoczone będą postrzegać coraz mniejszy napływ materiałów na finansowanie swojego podwójnego deficytu. W czasu zaledwie paru miesięcy USD straci na cenie 20 proc. w sądzie do ADR i 30 proc. w sądzie do dobra, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments